Gdzie mogą być zlokalizowane torbiele?

2

Torbiele mogą lokalizować się w każdym miejscu – tam, gdzie tylko znajdą wolną przestrzeń do rozwoju. Nasze ciało jest ściśle zorganizowaną strukturą i owych przestrzeni jest dość niewiele, jednak można znaleźć też i takie rejony, gdzie torbiele mają dużo miejsca, przez co mogą urosnąć do naprawdę sporych rozmiarów. Sprawdź, w okolicy których narządów najczęściej rozwijają się torbiele.

Torbiel nerki

Jest to bardzo popularna przypadłość – szacuje się, że dotyczy ona około 30 proc. dorosłej populacji. Torbiele nerek najczęściej przybierają charakter prostych zwyrodnień. Wypełnione są czystym płynem i nie powodują żadnych dolegliwości. Dopiero w momencie, gdy torbiel przekracza określoną średnicę (jest większa niż 5 centymetrów), może zacząć dawać objawy w postaci bólu przez ucisk na okoliczne narządy jamy brzusznej lub rejony kręgosłupa lędźwiowego. Wtedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Torbiele proste nerek, które nie bolą ani nie wykazują gwałtownego wzrostu, co określa się na podstawie corocznych obserwacji w postaci badań ultrasonograficznych, nie wymagają leczenia. Niczemu one nie zagrażają oraz nie są niebezpieczne dla życia pacjenta.

Torbiel jajnika

W przypadku tego schorzenia sprawa nie jest już tak ewidentna jak w przypadku torbieli nerki. Choroba wymaga bardziej szczegółowej diagnostyki oraz kilku dodatkowych badań, które pomogą określić, czy dana zmiana jest potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety. Bardzo często torbiele jajnika to łagodne zmiany, które nie wzrastają lub zmieniają się cyklicznie stosownie do fazy cyklu miesiączkowego kobiety. Z ginekologicznego punktu widzenia każda taka torbiel musi być dokładnie zbadana, by wykluczyć ewentualną zmianę nowotworową. Jeśli w toku czynności diagnostycznych okaże się, że torbiel ma charakter złośliwy lub zagraża pęknięciem czy uciska na inne narządy, lekarz decyduje się na zabieg operacyjny. Obecnie najbardziej powszechne są zabiegi laparoskopowe, bez konieczności otwierania całej jamy brzusznej.

Torbiel stawowa

Jest to sytuacja, w trakcie której torbiel wytwarza się w okolicy torebki stawowej któregoś ze stawów (na przykład nadgarstka, ale także kolana lub stawu biodrowego). Do występowania takich torbieli predysponują urazy lub nieprawidłowości anatomiczne stawów. Leczenie koncentruje się głównie na obserwacji powstałej zmiany lub jej ewolucji, jeśli wykazuje tendencje do nadmiernego wzrostu lub uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie stawu i wykonywanie ruchów w jego obrębie.


Leave a comment

*